Wraz z poprawą pogody na wodzie pojawiły się pierwsze jednostki pływające – i razem z nimi funkcjonariusze, którzy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów. To właśnie w długi majowy weekend ruszyły pierwsze w tym roku służby na wodzie. Policjanci patrolowali rzekę reagowali na sytuacje wymagające interwencji i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o trzeźwość, rozsądek i odpowiedzialne korzystanie ze sprzętu wodnego.
Wraz ze słonecznymi dniami ruch na wodzie wyraźnie rośnie – pojawiają się kajaki, rowery wodne, łodzie i motorówki. To oznacza większe ryzyko i większą potrzebę kontroli. Policyjni „wodniacy” są specjalnie przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także w razie potrzeby, udzielić pomocy. Do końca tego sezonu letniego policjanci dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Każdorazowo będą poddawać kontroli trzeźwości sterników a jednostki pływające sprawdzą pod kątem posiadania obowiązkowego wyposażenia. Funkcjonariusze będą dyscyplinować amatorów kąpieli, bo należy podkreślać, że woda oprócz dostarczania nam rozrywki i odpoczynku jest potężnym żywiołem, którego nie wolno lekceważyć. Funkcjonariusze będą przeciwdziałać przejawom niszczenia środowiska naturalnego, np. sprawdzając czy nie dochodzi do wyrzucania śmieci w okolicy rzeki lub kłusownictwa.
Przypominamy! chwila nieuwagi na wodzie może zakończyć się groźnie. Kamizelka asekuracyjna, sprawny sprzęt i zdrowy rozsądek to podstawa.
Apelujemy również do rodziców – o wzmożenie podczas wypoczynku nadzoru nad dziećmi. Przestrzegamy przed wchodzeniem do wody na niestrzeżonych kąpieliskach oraz przebywaniem nad wodą osób małoletnich bez opieki dorosłego. Nie pozwólmy na to, aby beztroska przysłoniła nasze bezpieczeństwo!
Autor: kom. Milena Kopczyńska/RJ
